Az Xorg projekt halála? A display szerver egyik jelentős fejlesztője új forkot hívott életre XLibre néven

Az X11 grafikus display szerver már régóta az alkonyát éli, hiszen a legtöbb Linux disztribúció és asztali környezet már áttért vagy gőzerővel halad a modernebb és biztonságosabb Wayland irányába. Ennek ellenére most egy újabb kísérlet történt a projekt életre keltésére. Ez az újjáélesztés azonban nem mentes a drámától, a kezdeményezés mögött jelenleg egyetlen fejlesztő, Enrico Weigelt áll.

Az Xorg projekt halála? A display szerver egyik jelentős fejlesztője új forkot hívott életre XLibre néven

Enrico Weigelt az eltörléskultúra áldozata lett

Jelentős figyelmet kapott a fejlesztői közösségben, hogy a Red Hat több alkalmazottja eltávolította Enrico Weigeltet a freedesktop.org GitLab-infrastruktúrájáról. A kizárással egy időben több mint 140 munkája – köztük tárolók, hibajegyek és egyesítési kérelmek – is törlésre vagy lezárásra került. Ezek közül számos közvetlenül az Xorg projekt fejlesztéséhez kapcsolódott. Weigelt a történtek után nyilvános közleményben reagált, amelyben úgy fogalmazott: minden munkáját cenzúrázták, nem csak az Xorghoz kötődőket, és azt állította, hogy a közösségi médiában gúnyt is űztek belőle. A freedesktop.org-ot élesen bírálta, elveszett függetlenséggel és az X11 szándékos háttérbe szorításával vádolva. Noha konkrét indoklás nem hangzott el a kizárás okáról, Weigelt szerint lépései – például az Xorg forkolása és a nyílt hozzájárulás támogatása – válthatták ki az ellenszenvet.

"

Ma reggel a Red Hat alkalmazottai kitiltottak a freedesktop.org GitLab infrastruktúrájából – ezzel minden munkámat cenzúrázták (nemcsak az Xorghoz kapcsolódóakat). Törölték a fiókomat, a git tárolóimat, az Xorg jegyeimet, és lezárták az összes egyesítési kérelmemet. Ezután a közösségi médiában még gúnyt is űztek belőlem. Mostanra teljesen világos, hogy a freedesktop.org a „Redskirts” befolyása alatt áll, és az X11 elpusztítása a céljuk.

Enrico Weigelt közleménye a kizárását követően

A haldokló Xorgból új projekt születik: XLibre

A Red Hat által végrehajtott kizárást követően Enrico Weigelt egy teljes értékű fork elindítása mellett döntött, amely az Xlibre nevet kapta, és már saját Github tárolóval és levelezőlistával is rendelkezik. Elmondása szerint nem ez volt az eredeti célja: sokáig bízott benne, hogy az Xorg-projekt kiad új verziót, de amikor ez egyértelműen meghiúsult, lépnie kellett. Weigelt szerint a jelenlegi karbantartók szándékosan hagyják veszni az X11-et, blokkolva minden érdemi fejlesztést és újítást, így a fork elkerülhetetlenné vált.

Az Xlibre célja az X11 újraélesztése és modernizálása, kilépve a hosszú ideje tartó stagnálásból. A kezdeményezés mögött történelmi előképet is lát: Keith Packard két évtizeddel korábbi kizárását, amely az XFree86 végét és az Xorg születését hozta. Weigelt úgy véli, az Xlibre most hasonló szerepbe kerülhet, mint annak idején az Xorg – egy megrekedt projekt örökébe léphet, és új irányt szabhat a grafikus kiszolgálók fejlődésének.

"

Hogy egyértelmű legyek: nem akartam forkot készíteni, mindent megtettem azért, hogy együttműködjek az Xorg csapattal. De régóta tudtam, hogy ez a nap el fog jönni. Az Xorgot a Red Hat már elfoglalta, hogy megszüntesse a versenyt. Ennek szükségszerű következménye egy fork – több verseny, több lehetőség. Együtt újra naggyá tesszük az X-et!

Enrico Weigelt közleménye a kizárását követően

A projekt mögött nemcsak szándék, hanem komoly technikai háttér is van. Weigelt 2024-ben az Xorg commitjeinek több mint 60 százalékát jegyezte, és most azt ígéri, hogy az Xlibre első kiadásában végre napvilágot láthat több mint 3000 eddig kiadatlan commit, valamint számos, éveken át ignorált egyesítési kérelem. A közelgő kiadás az elmúlt négy év első jelentős Xserver-verziója lehet, benne több hangsúlyos újítással.

Ilyen például az Xnamespace kiterjesztés, amely lehetővé teszi, hogy különböző biztonsági tartományokhoz tartozó alkalmazások elszigetelten fussanak, egyfajta válaszként az elavult Xsecurity modellre. Szintén újdonság az Xnest átirata XCB-re, így immár nem függ az öregedő Xlibtől. Emellett támogatottá válik a több ABI-verzió párhuzamos telepítése is, megkönnyítve a disztribúciók számára a zökkenőmentes frissítéseket. Jelentős kódtisztítás és technikai adósságcsökkentés is napirenden van.

Az új projekt mentes lesz a politikai ideológiáktól, az állami és nagyvállalati függéstől is

Az Xlibre nemcsak technikailag, hanem közösségi irányelveiben is új utat kíván járni. A projekt deklaráltan független minden technológiai nagyvállalattól, politikai csoportosulástól és állami szereplőtől. Weigelt nyomatékosítja, hogy az Xlibre mentes mindenféle ideológiai vagy diszkriminatív elvtől, például a vállalati DEI-programokban (diverzitás, egyenlőség, befogadás) megszokott szűrőktől. Hangsúlyozza, hogy mindenkit szívesen látnak, legyen az programozó, képregényfigura, bundás lény az Alfa Centauriról, vagy egyszerű hétköznapi felhasználó. Ez a nyitottság azonban megosztja a közösséget: sokan kétségbe vonják a projekt életképességét, különösen a fejlesztő múltja miatt. Weigelt ugyanis korábban is több alkalommal váltott ki vitát politikai töltetű megjegyzéseivel, köztük a COVID-járvány idején a Linux kernel levelezőlistán tett kijelentésével, amelyre Linus Torvalds is élesen reagált.

Egyesek kételkednek, a projekt hosszú távon életképes lesz-e

Bár az első kiadás már közeleg, és kétségkívül jelentős technikai értéket képvisel, a projekt jövője továbbra is bizonytalan. Az X11 mérete és komplexitása olyan teher, amit egyetlen fejlesztő önmagában aligha bír el. Ráadásul a legtöbb disztribúció és modern asztali környezet már áttért Waylandre, így az Xlibre sikeréhez nemcsak kiforrott kódra, hanem széleskörű közösségi támogatásra és fejlesztői összefogásra is szükség lesz. Minden esetre a PingvinBázis szerkesztősége figyelemmel fogja kísérni a fork további jövőjét, és ha jelentős előrelépések következnek be a projekt életében, be fogunk róla számolni.

Az esetről egyébként egy közel 20 perces anyagban a Lunduke Journal is beszámolt, ezt az anyagot is érdemes megtekinteni az angolul értőknek:

Non-DEI Fork of Xorg by Most Active Xorg Developer