Május 25-én, vasárnap, magyar idő szerint kora hajnalban Linus Torvalds bejelentette a Linux kernel 6.15-ös főverziójának megjelenését, amely az utolsó pillanatban felmerült egyik hibajelentés miatt néhány órás csúszással került kiadásra. A hiba észlelése nyomán egy, az utolsó fejlesztési fázisban aktivált új funkciót a biztonság kedvéért kikapcsoltak, így a végleges csomag ezt a komponenst nem tartalmazza,így ez a váratlan hiba sem a kód működésében, sem a stabilitásában nem okozott nagyobb problémát, emiatt kiadás zavartalanul lebonyolítható volt.
Tartalomjegyzék

Főbb változások és hibajavítások A Linux 6.15 kernelben
Az elmúlt hetekben elsősorban kisebb, de annál fontosabb hibajavítások érkeztek a kernel különböző területeiről. A driverek szerepe továbbra is domináns, hiszen szinte minden hardverrel kapcsolatos alrendszerhez érkeztek frissítések: az órajelkezeléstől kezdve a hálózati interfészeken át az audioeszközökig.
Részletesebben áttekintve a memóriakezelés területén például javult a KASAN hibakereső eszköz viselkedése, amely mostantól elkerüli a sleep állapotra hajlamos lapfoglalásokat atomikus kontextusban. Az órajelkezelés több ARM-alapú platformon, köztük a Sunxi és Rockchip rendszereken is pontosításokon esett át, beleértve makróhibák korrekcióját és hiányzó osztók hozzáadását, amelyek különösen az MMC modulórák esetén számítanak.
Az ASoC rendszerben a Mediatek és SOF platformokra vonatkozó frissítések biztosítják a hangvezérlés és topológia stabilabb kezelését, valamint támogatják az új DAI kapcsolódási modelleket. Több Realtek HD audio megoldásnál, például bizonyos HP és Lenovo laptopmodelleknél új quirkek révén javult a mikrofon némítás LED-ek viselkedése és az automatikus elnémítási mód is visszatért egyes Chrome OS platformokra. A hang alrendszerben további fejlesztésként új csatlakozótípusok támogatása és versenyhelyzetek megoldása is megtörtént.
A hálózati rétegben történt fejlesztések között megemlítendő, hogy a Kvaser PCIe FD CAN illesztőnél több hibát javítottak, köztük IRQ kezelési és DMA feldolgozási problémákat, míg a slcan interfész immár rövid CAN hibakereteket is képes fogadni. A Synaptics RMI illesztőnél megoldották a korábban előforduló összeomlást, amely inkompatibilis F34 verziók esetén lépett fel, míg az xpad játékvezérlőkhöz újabb modellek támogatása került beépítésre.
A memória- és lapkezelési réteg is több ponton módosult. A vmalloc funkciók finomítása révén megbízhatóbbá vált az újraallokált régiók kezelése és inicializálása. A copy_vma és a truncate függvények esetében kijavították az olyan hibákat, amelyek memóriaszegmentálási problémákat és kiugró hozzáféréseket eredményezhettek. A hugetlb alrendszerben egy nullpointer dereferencia lehetősége szűnt meg, ami egyes nagy lapok felszabadításakor léphetett volna fel.
A fájlrendszer-oldalon a bcachefs fejlődése tovább folytatódott. Kijavították a casefold opció kezelését az xattr interfészen keresztül, valamint több olyan belső eljárás hibát, amelyek a könyvtárbejegyzések létrehozásánál és a btree struktúrák kezelésénél okoztak problémát. A loop eszköznél mostantól nem szükséges write_iter függvény megléte az írható fájlok konfigurálásához, ami egyszerűbbé teszi az eszközhasználatot.
A platformspecifikus javítások között szerepel több Qualcomm, Samsung és Allwinner rendszerhez kapcsolódó eszközillesztő pontosítás, illetve a ThinkPad és Dell gépeken előforduló firmware- és BIOS-interfészekhez tartozó javítások. Az AMD grafikus kártyák energiaállapot-kezelésével kapcsolatos korábbi változtatást pedig visszavonták, mely a sleep mód használatakor kijelzőhibákat okozott.
A merge ablak megnyitásával nyílik meg az út az új főverzió felé
A Linux fejlesztési ciklusában megszokott módon a kiadás után másnap nyílik meg a következő merge ablak, amikor a karbantartók és fejlesztők új funkciókat és módosításokat küldhetnek be a következő főverzióhoz. Bár az Egyesült Államokban május 26-a Nemzeti gyásznap (Memorial Day), Linus Torvalds humorosan megjegyezte, hogy a postahivatal jelmondata – „sem hó, sem eső, sem meleg, sem éj leple” – jól illik a merge ablak nyitásához, hiszen ez az emléknap sem állít meg senkit a kód beküldésében. Csak néhány kivételes esetben, mint például a tavaly téli szélsőséges hóvihar esetén amikor az Oregonban élő Linus akaratlanul offline létre kényszerült.
Linus Torvalds a bejelentés végén további közösségi aktívitásra buzdította a felhasználókat és fejlesztőket: kérte, hogy az új kernelverziót alaposan teszteljék különféle rendszereken, és a felmerülő esetleges hibákról jelezzenek vissza a meglévő hibakövető rendszerekben. Akit érdekelnek a nyers részletek, azok megtekinthetik a teljes változáslistát Torvalds bejelentésében az LKML weboldalán.