Leona Maroni és Tristan Ross, az NixOS 25.05 „Warbler” kiadásáért felelős menedzserek bejelentették, hogy a 25.05-ös NixOS mostantól bárki számára letölthető. A NixOS különlegessége, hogy a mögötte álló Nixpkgs csomagtárat nem csupán ezen disztribúcióban, hanem bármely más Linux rendszeren vagy akár macOS-en is használhatjuk a Nix csomagkezelőn keresztül.
Tartalomjegyzék

Támogatási időszak és közreműködői hozzájárulások
A 25.05-ös kiadás hét hónapon át, egészen 2025. december 31-ig kap majd hibajavításokat és biztonsági frissítéseket. Ezzel párhuzamosan a korábbi, 24.11-es „Vicuña” verzió hivatalosan elavulttá vált, és 2025. június 30-át követően már nem részesül további biztonsági frissítésekben.
A 25.05-ös kiadás létrejöttéhez összesen 2 857 közreműködő járult hozzá, akik a 24.11-es változat óta 57 054 elkötelezést (commit) készítettek. A Nixpkgs csomagtárban ez idő alatt 7 840 új csomag került beépítésre, miközben 28 054 meglévő csomag frissült, és 1 694 elavult csomag eltávolításával törekedtek a fejlesztők a készlet átláthatóságára és biztonságára.
A NixOS disztribúció komponensei között a 25.05-ös kiadás során 137 új modul és 1 930 további konfigurációs beállítás jelent meg, miközben 10 régi modul és 215 elavult opció került törlésre. Ezzel a NixOS moduláris felépítése tovább bővült, és a felhasználók még rugalmasabban építhetik fel környezeteiket.
GNOME 48 és kernel-frissítés és a fordító eszközök frissítése
A grafikus felület szerelmesei örülhetnek, hiszen a GNOME környezet mostantól a 48-as „Bengaluru” verzióval érkezik, amely értesítési csoportosítást, vadonatúj zenelejátszót és HDR-támogatást kínál, valamint számos kisebb-nagyobb fejlesztést tartalmaz. A rendszer szívét jelentő Linux-mag a 6.6-ról a 6.12-re került frissítésre, az összes korábban támogatott kernelváltozat pedig továbbra is elérhető maradt.
A fordítók terén is jelentős előrelépés történt: a LLVM mostantól 19-es verzióként, a GCC pedig 14-esként áll a fejlesztők rendelkezésére, így modern C- és C++-kódok fordítása hatékonyabbá és kompatibilisebbé vált.
Dokumentáció és telepítés
A részletes kiadási megjegyzések — beleértve a legfontosabb újdonságok, szolgáltatások, kompatibilis változások és további módosítások listáját — a NixOS weboldalon és a Nixpkgs aloldalon olvashatók. Ugyancsak elérhető a Nixpkgs könyvtár dokumentációja, a frissítési útmutató, valamint az ISO-kép letöltési lehetőségek. Ezek segítségével zökkenőmentesen frissíthetőek meglévő telepítések, illetve új rendszerek is gyorsan beállíthatók.