Az Ubuntu 24.04.2 LTS megjelent számos biztonsági frissítéssel és hibajavítással

Majdnem hat hónappal a korábbi 24.04.1 LTS kiadás után az Ubuntu csapata bejelentette az Ubuntu 24.04.2 LTS pontkiadás elérhetőségét (Linux 6.11-es kernellel), mely a „Noble Numbat” sorozat második fő frissítése. A 24.04.2 LTS kiadás számos hibajavítást és fejlesztést tartalmaz a 24.04.1 verzióhoz képest, beleértve a fő (main) és korlátozott (restricted) csomagokat, amelyek a hivatalosan támogatott rendszerképek részei. A változások mellett az universe és multiverse csomagokban is történtek frissítések. A javítások egy része közvetlenül az Ubuntu fejlesztőitől, mások pedig az upstream fejlesztőktől származnak, és kerültek visszaportolásra.

Az Ubuntu 24.04.2 LTS megjelent számos biztonsági frissítéssel és hibajavítással

Biztonsági fejlesztések

Az Ubuntu Security Notice 4 (USN-4) összes javítása bekerült a frissítésbe, egészen 2025. február 20-ig. Ezek a frissítések kritikus biztonsági hibák kijavítására és a rendszer stabilitásának növelésére szolgálnak.

Telepítési fejlesztések

Az új telepítő rendszerképek számos hibát orvosolnak, beleértve a hardveres kompatibilitási problémákat, például hiányzó illesztőprogramokat, amelyekről további részletek a „Hardware support bugs” szakaszban találhatók a kiadási megjegyzésekben. A livecd-rootfs csomag módosításai közé tartozik a rendszerfelhasználó kezdőkönyvtárának automatikus létrehozása, az ARM64+Tegra-Jetson támogatás hozzáadása, valamint a Microsoft csomagformátumokkal való jobb kompatibilitás. A live-build csomagban kijavították a /usr egyesítésével kapcsolatos dpkg-divert hibákat.

Frissítési hibák javítása

Az ubuntu-release-upgrader és update-manager csomagok frissítései megbízhatóbbá tették a verziófrissítést. Megoldották a könyvtárütközéseket, optimalizálták a PulseAudio és PipeWire közötti átmenetet, valamint biztosították a GRUB megfelelő beállításait a felhőalapú rendszerképekben. A cryptsetup-initramfs és más kulcsfontosságú csomagok véletlen eltávolítását is megakadályozták.

Asztali környezet fejlesztései

Frissült a GNOME több komponense, köztük a gnome-shell, mutter és gnome-control-center. Kijavították a képernyőzár elakadási problémáit, a skálázás melletti hangrögzítési hibákat, valamint a Wi-Fi Enterprise kapcsolatok kezelését. A libreoffice teljesítménynövekedést és stabilitási javításokat kapott. A nautilus fájlkezelőben megoldották az érintőképernyős kijelölési hibákat, míg a gdm3 frissítései optimalizálták az Nvidia GPU-k Wayland támogatását.

Szerver és felhőalapú rendszerek fejlesztései

A cloud-init, google-guest-agent és open-vm-tools frissítései javították a felhőkörnyezetek hálózati konfigurációját és rendszerindítási folyamatait. A ceph és libvirt csomagok frissítései a tárolórendszerek és a virtuális gépek migrációjával kapcsolatos problémákat orvosolták.

Alaprendszer és platformfrissítések

A systemd, initramfs-tools és apparmor frissítései továbbfejlesztették a rendszerindítási folyamatokat és a biztonsági beállításokat. A snapd új verziója optimalizálta a csomagok frissítési mechanizmusát, míg a grub2 javításai orvosolták az RISC-V architektúrával kapcsolatos időzítési problémákat.

Hardvertámogatás és kerneljavítások

A linux-firmware és linux-oem-6.11 frissítései új hardvereszközök támogatását tették lehetővé, például az Intel Lunar Lake hangvezérlőit, az AMD Strix platformokat és a Dell Precision és Latitude sorozatok optimalizálását. Az Nvidia illesztőprogramok fejlesztései jobb Wayland kompatibilitást és stabilabb GPU-kezelést biztosítanak.

Egyéb változások

A tzdata frissítése tartalmazza az aktuális időzónaváltozásokat. Az ubuntu-meta csomagokból eltávolították az elavult függőségeket, míg a python-apt és dotnet8 frissítései biztosítják a fejlesztői környezetek kompatibilitását a legújabb eszközökkel.

A teljes változáslista és további technikai részletek a hivatalos dokumentációban találhatók. A frissítés telepítése javasolt a rendszer biztonságának és stabilitásának megőrzése érdekében.