A népszerű Linux-alkalmazás sandbox és terjesztési keretrendszer, a Flatpak, frissült a 1.16-os verzióra, amely jelentős új funkciókat és fejlesztéseket hoz.
Tartalomjegyzék
Az új verzió két év fejlesztésének az eredménye
A két és fél évvel az 1.14 után megjelent 1.16-os kiadás számos újdonsággal érkezik. Bevezeti az USB-eszközök listázásának támogatását, a KDE keresési kiegészítések kezelését, a Meson build rendszer használatának lehetőségét az Autotools helyett, valamint egy privát Wayland socket létrehozását a „security context” bővítménnyel, amely lehetővé teszi a kompozitornak, hogy azonosítsa a sandboxolt alkalmazásokból érkező kapcsolatokat.
Multiarch támogatás a 16 bites programokhoz
Az új verziótól kezdve a keretrendszer már támogatja a modify_ldt
rendszerhívást a --allow=multiarch
opció részeként, amely néhány Wine-verzióban szükséges a 16 bites alkalmazások futtatásához. Emellett a flatpak.pc fájlhoz egy HTTP backend változó került, amely lehetővé teszi a GNOME Software-hez hasonló projektek számára a libflatpak kompatibilitás ellenőrzését.
Az 1.16 továbbá új mechanizmust vezet be, amely eltávolítja a korábbi verziókból származó, ideiglenes telepítési könyvtárakat, amikor egy alkalmazás frissül. Az új --device=input
opció pedig hozzáférést biztosít az evdev eszközökhöz a /dev/input
könyvtárban. Ezenkívül a terminálemulátorok mostantól felismerhetik és megjeleníthetik a telepítési műveletek előrehaladását a grafikus felhasználói felületen.
Új apik, és környezeti változók
Az új API, a flatpak_transaction_add_rebase_and_uninstall()
, lehetővé teszi az életciklusuk végére ért alkalmazások megbízhatóbb lecserélését az utódaikra. Az extra nyelvek konfigurálása is egyszerűbbé vált, mivel a rendszer mostantól az AccountsService-ben beállított nyelveket is figyelembe veszi.
A Flatpak-portal által indított alsandboxok mostantól a Flatpak-run parancs környezeti változóit öröklik, nem pedig a Flatpak-portaltól származókat. Ez javítja például a FLATPAK_GL_DRIVERS
változó működését.
Az új verzió automatikusan eltávolítja az elavult illesztőprogram-verziókat és más auto-pruned hivatkozásokat. Emellett automatikusan újratölti a D-Bus session bus konfigurációt, amikor alkalmazások települnek vagy frissülnek, így az exportált D-Bus szolgáltatások azonnal elérhetők. A Kerberos-hitelesítés támogatása is bekerült, anélkül, hogy ehhez sandbox-lyukra lenne szükség.
Új környezeti változók is megjelentek: a FLATPAK_DATA_DIR
, amely lehetővé teszi a Flatpak konfigurációs fájljainak keresési helyének módosítását futásidőben, a FLATPAK_DOWNLOAD_TMPDIR
, amely más letöltési könyvtárakat használhat a /var/tmp
helyett, és a FLATPAK_TTY_PROGRESS
, amely visszaállítja a terminál progress jelző vezérlőkaraktereit.
Hozzáférhetőségi fejlesztések és sandbox paraméterek megjelenítése
Végül, de nem utolsósorban, az 1.16 lehetővé teszi, hogy alkalmazások, például a WebKit, összekapcsolják az AT-SPI hozzáférhetőségi fa elemeit egy alsandboxból a főfolyamat fájával. Az új flatpak run -vv $app_id
parancs pedig az összes érvényes sandbox-beállítást és azok forrását megjeleníti hibakeresési üzenetként.
Az 1.16 már elérhető a projekt GitHub oldaláról. Azonban, mivel a keretrendszer a legtöbb GNU/Linux disztribúció alapvető része, erősen ajánlott, hogy a hivatalos szoftvertárolókból frissítsed. A fejlesztők azt javasolják, hogy a felhasználók mielőbb telepítsék ezt a verziót.