A QNX, a kanadai Blackberry által fejlesztett, Unix-szerű mikrokernel-alapú valós idejű operációs rendszer legújabb, 8-as verziója mostantól ingyenesen elérhető nem kereskedelmi célú felhasználásra. A „QNX Everywhere” kampány keretében a vállalat célja, hogy szélesebb körben megismertesse a több évtizedes múltra visszatekintő, rendkívül megbízható mikrokernelt. A felhasználók számára elérhető egy Raspberry Pi verzió, valamint bemutató forráskód is a GitLaben.
Tartalomjegyzék
A QNX a 90-es évek végén került be a köztudatba először
A valósidejű operációs rendszer először az 1990-es évek végén vált szélesebb körben ismertté, amikor az Amiga egy jövőbeli platformként tekintett rá, amely végül nem valósult meg. A 90-es évek végén azonban kiadták az egy egyetlen 1.4 MB-os floppy lemezen futó demó verzióját, amely magába foglalt egy grafikus felületet, webböngészőt és TCP/IP kapcsolatot.
Nem először döntenek az ingyenesség mellett
A QNX szabadalmaztatott forráskódját 2007-ben megnyitották, de csak megtekintésre, módosításra nem. A BlackBerry felvásárlása után ezt a nyilvános hozzáférést megszüntették. Most azonban, az RTOS (valós idejű operációs rendszer) piac gyors változásaira reagálva, a Blackberry újra szabadabb formában kínálja a rendszert, és valószínűleg a Linux egyre növekvő versenytárs pozíciója miatt döntöttek így.
A döntés háttere
A Blackberry lépése válasz a valós idejű operációs rendszerek terén zajló nyílt forráskódú mozgalomra, például a Microsoft ThreadX RTOS nyílt forráskódúvá tételére, valamint a Linux valós idejű patcheinek integrálására. A lépés a Blackberry azon törekvését tükrözi, hogy a QNX versenyképes maradjon a kisebb, gyorsabb RTOS rendszerekkel szemben.