Linus Torvalds bejelentette a Linux 6.10 verzió kiadását és általános elérhetőségét, amely az új stabil kernel ágat jelenti, és számos új funkciót illetve jobb hardvertámogatást vezet be.
A Linux kernel 6.10 főbb újdonságai közé tartozik az új mseal() rendszerhívás a memória lezárásához, a Rust nyelv támogatása a RISC-V architektúrához, a Zstandard tömörítés támogatása az EROFS fájlrendszerhez, az árnyék verem támogatása az x32 alarchitektúrához, a TPM busz titkosítás és integritásvédelem, valamint az elsődleges támogatás a PFCP (Packet Forwarding Control Protocol) szűrők beállításához.
A Linux 6.10 emellett kfuncs támogatást ad a PowerPC BPF JIT fordítóhoz, körkörös puffer memória leképezéseket a nyomkövetési körkörös pufferek közvetlen leképezéséhez a felhasználói térbe, egy új netlink alapú protokollt az NFS szerverek kernelbeli vezérléséhez, Landlock támogatást a szabályok alkalmazásához az ioctl() hívásokra, valamint integritásvédelem támogatást a FUSE fájlrendszerhez.
Alapvető bpf_wq támogatás is bevezetésre került a Linux kernel 6.10-ben, hogy a BPF programok használhassanak várakozási sorokat a kernelben. Rust absztrakciókat is hozzáadtak az időkezeléshez a kernelben, és az userfaultfd() írásvédelmi funkció mostantól támogatott az AArch64 (ARM64) rendszereken.
Szintén új az ntsync alrendszer, amely a Windows NT szinkronizációs primitívek biztosítására szolgál a Linux/Wine játékokhoz, valamint egy BPF just-in-time fordító a 32 bites ARCv2 processzorokhoz, és egy új high_priority opció a dm-crypt eszköztérképhez, amely lehetővé teszi a magas prioritású munkasorok beállítását a feldolgozás során, ami teljesítménynövekedést eredményezhet nagyobb rendszereken.
Ezen felül a Rust támogatást frissítették a Rust 1.78.0 verzióra, az ARM architektúra támogatást kapott a Clang CFI (Control-Flow Integrity) és LPAE (Large Physical Address Extension) privilégium nélküli hozzáférést támogató funkciókhoz, az OverlayFS fájlrendszer lehetőséget kapott ideiglenes fájlok létrehozására az O_TMPFILE opcióval, és van egy új indítási opció, az „init_mlocked_on_free”, amely a RAM-ba zárolt oldalakat nullázza, amikor felszabadulnak.
Ahogy várható volt, a Linux kernel 6.10 javítja a hardvertámogatást új illesztőprogramok hozzáadásával vagy a meglévők frissítésével. Figyelemre méltó kiemelések közé tartozik a Radxa ROCK 3C fejlesztői tábla, az Intel Arrow Lake-H processzorok, a Lenovo Thinkbook 13x Gen 4, a Lenovo Thinkbook 16P Gen 5 és a Lenovo Thinkbook 13X laptopok, az ASUS ROG 2024 laptopok és a Machenike G5 Pro játékvezérlő támogatása.
A Linux 6.10 várhatóan néhány jelentős teljesítményjavulást is hoz különböző platformokon, például gyorsabb AES-XTS-t modern x86_64 CPU-kon, a zónás eszközökön jelentős teljesítményjavulást a zónás írás optimalizálással, jelentősen javított nulla-másolásos küldési teljesítményt az io_uring használatával, valamint javított írási teljesítményt az OCFS2 (Oracle Cluster File-System v2) fájlrendszer esetében.
A Linux kernel 6.10 letölthető Linus Torvalds git repojából vagy a kernel.org weboldalról, mely egy rövid életű ágnak számít, amelyet csak néhány hónapig támogatnak. Ezt a Linux kernel 6.11 váltja fel, amelynek egyesítési ablaka hivatalosan is megnyílt Linus Torvalds által. A Linux kernel 6.11 várhatóan 2024. szeptember közepén vagy végén jelenik meg.