Linus Torvalds szokás szerint vasárnap délután jelentette be a legújabb fejlesztési ciklus első kiadásra jelölt verzióját. A 6.16-os kernel első rc változata elkészült, és a merge ablak lezárult. A fejlesztők mostantól az új kód tesztelésére és javítására összpontosítanak. Torvalds szerint a fejlesztési ciklus normál ütemben zajlott, bár a szokásosnál kissé több, utolsó pillanatban beérkezett kérést tapasztalt, különösen a második hét végén. Ennek ellenére az összesített statisztikák nem mutatnak különösebb eltérést az előző kiadásokhoz képest.
Tartalomjegyzék

A változások összetétele
A kernel változások nagyjából fele meghajtófrissítésekből áll, ezek között szokás szerint kiemelt szerepet kaptak a GPU- és hálózati illesztőprogramok. A nem meghajtókhoz köthető módosítások harmada architektúraspecifikus frissítéseket tartalmaz, harmada dokumentációt és eszközöket, például a perf és selftests eszközöket érinti, míg a fennmaradó harmad olyan alaprendszerbeli területeket fed le, mint a fájlrendszerek, a memóriakezelés, a hálózat vagy a kernel belső működése. Bár ezek sokszor kisebb méretű változtatások, fontosságuk gyakran meghaladja mennyiségi súlyukat.
A mostani ciklusban valamivel kevesebb mint 13 ezer nem-merge commit érkezett, valamint közel ezer merge műveletet hajtottak végre. A fejlesztők névsorában ezúttal 1783 egyedi szerző szerepelt, ami az aktív közreműködők számának jelentős stabilitását mutatja. A teljes változáslista túlságosan hosszú lenne egy rövid bejelentéshez, ezért Torvalds egy felszínes, de reprezentatív kivonatot mellékelt a főbb komponensek szerint, szerzők bontásában.
Fókuszban a VFS, a grafika és a biztonság
A részletes mergelog alapján a fájlrendszer-kezelést érintő VFS átalakítások Christian Brauner vezetésével számos ponton újultak meg, beleértve a mount API-t, a coredump-kezelést és a netfs alrendszert. Dave Airlie és Simona Vetter a DRM alsó szintű grafikus réteget frissítették és javították, míg Takashi Iwai a hangrendszer fejlesztésein dolgozott. A biztonság területén több figyelemre méltó változás is történt: Alexei Starovoitov a BPF alrendszert javította, míg Dan Williams a megbízhatósági menedzser (TSM) komponensein dolgozott. Kees Cook tovább folytatta a kernel megerősítésére irányuló törekvéseit a seccomp
és más hardening-frissítések révén.
A frissítés természetesen érinti az összes nagyobb architektúrát. Palmer Dabbelt vezetésével frissült a RISC-V támogatás, Huacai Chen a LoongArch fejlesztését folytatta, míg Will Deacon az ARM64 platformot karolta fel. Emellett Greg Kroah-Hartman több száz meghajtó- és platformfüggő elem frissítését egyesítette, beleértve az USB-t, a soros interfészeket és a staging drivereket.
Következő lépések
A Linux kernel 6.16 várhatóan hét-nyolc RC kiadáson keresztül éri majd el a végleges változatot, hacsak nem merülnek fel komolyabb problémák. A következő hetek feladata tehát a hibák kiszűrése és a kód stabilizálása. Aki szeretne hozzájárulni a teszteléshez, mostantól megteheti: az RC1 elérhető a kernel.org-on, és érdemes kipróbálni különösen akkor, ha valaki új hardvert vagy frissen integrált alrendszereket használ.