A RawTherapee 5.12 továbbfejleszti a színkezelő eszközöket és a fényképezőgépekkel való kompatibilitást.

7/10
a verzió nemcsak hibajavításokat tartalmaz, hanem több olyan lényeges fejlesztést is bevezet, amelyek közvetlenül javítják a felhasználói élményt és bővítik a funkciókészletet. A Dehaze funkció, a beépített de-fisheye korrekció, a Gamut Compression, a teljes Canon burst RAW támogatás, az új Resize & Framing eszköz, a HDR-barát DNG-kezelés és az új tone mapping operátorok jelentős frissítések.

Nyolc hónappal az előző stabil verzió megjelenése után új kiadással jelentkezett a népszerű, nyílt forráskódú Adobe Lightroom alternatíva a RawTherapee. Az 5.12-es verzió nemcsak funkcionális újdonságokat hoz, hanem technológiai szempontból is mérföldkőnek számít: a program alapértelmezett nyerskép-kezelő motorja immár a modernebb és szélesebb formátumtámogatást nyújtó LibRaw lett. A RawTherapee frissítés számos területen kínál fejlesztéseket, legyen szó tónustérképezésről, színtér-kezelésről, objektívkorrekciókról vagy új kameramodellek támogatásáról. Az új verzió mind a művészi, mind a technikai igényeket szem előtt tartva készült, és továbbra is elérhető Windows, Linux és macOS platformokra.

A RawTherapee 5.12 továbbfejleszti a színkezelő eszközöket és a fényképezőgépekkel való kompatibilitást.

Fejlettebb eszközök a képek tisztítására és korrekciójára

A RawTherapee 5.12 leglátványosabb újítása a Raw Black Points eszközben megjelent Dehaze opció. Ez a beállítás a kép minimum értékeihez állítja a fekete pontokat, amivel hatékonyan csökkenthető a légköri párásság hatása, különösen tájképek esetén. Ezzel párhuzamosan a torzításkorrekció is tovább fejlődött: egy új de-fisheye funkció képes az ekvidisztáns halszem objektívvel készült képeket természetes perspektívává alakítani. Ha az automatikus kitöltés nem ad kielégítő eredményt, az új Scale beállító segítségével manuálisan finomhangolható az átméretezés és a vágás.

Továbbfejlesztett támogatás a Canon sorozatfelvételekhez és színtér-kezeléshez

Eddig csak az első hat kép volt elérhető a Canon RAW sorozatfelvételi fájlokból, ám mostantól az összes kép feldolgozható. Emellett új eszköz jelent meg Gamut Compression néven, amely az ACES (Academy Color Encoding System) referenciagamut-kompresszióját alkalmazza, hogy a túl telített színek jobban illeszkedjenek a kiválasztott színtérbe. Ez még a többi színkorrekciós eszköz használata előtt megtörténik, így természetesebb eredmények érhetők el.

Új lehetőségek a képformázásban és kontrasztnövelésben

A korábban csak méretezésre szolgáló Resize eszköz most már lehetőséget ad szegély hozzáadására is, amely egyszínű keretként jelenik meg a mentés előtt. Ezért az eszköz új neve Resize & Framing lett. A rugalmas méretezési opciók lehetővé teszik a keret vastagságának és a kép végső méretének precíz beállítását. A kontraszt helyreállítására szolgál az Abstract Profile eszköz új kontrasztnövelő funkciója, amellyel a profil alkalmazása során elveszett helyi kontraszt visszaállítható.

Bővített tónustérkép eszköztár, új formátumok és kamerák támogatása

A Selective Editing szekció Color Appearance eszköze új Tone Mapping operátorokat kapott. Az RGB csatornák Slope hangolójához új opciók jelentek meg, és egy teljesen új, Sigmoid-alapú tónusgörbe is bekerült a kínálatba, amely lágyabb, filmes hatású megjelenítést eredményezhet. A Shadows/Highlights eszköz mostantól Generalized Hyperbolic Stretch (GHS) tónustérképet is tartalmaz, ezért új neve Shadows/Highlights, Equalizer & GHS lett. Ezen túlmenően újabb Sony objektívek támogatása került be, ami pontosabb gyorsinformációs megjelenítést és automatikus profilos korrekciót tesz lehetővé.

A RawTherapee 5.12-es verzió új, egyes már meglévő modelleknél és formátumoknál továbbfejlesztett támogatást biztosít. Ide tartozik a Canon EOS R8, amelynél már helyesen kezelhető a feketeszint elektronikus zárnál is, a Fujifilm X-E4, amelynél precízebb nyersvágás érhető el, valamint a Sony ILCE-7CR, ILCE-7M3 és ILME-FX3 modellek, amelyeknél javult a pixel shift és a feketeszint-kezelés.

LibRaw: korszakváltás a nyerskép-olvasásban

A RawTherapee történetében fontos mérföldkő a LibRaw használatára való áttérés. A program eddig az évek óta nem frissített dcraw továbbfejlesztett változatát használta, ami egyre nagyobb kihívást jelentett az új kamerák támogatásában. Már az előző, 5.11-es verzióban is választható volt a LibRaw motor, most azonban ez vált alapértelmezetté. Ha egy nyersfájl nem olvasható LibRaw segítségével, a rendszer automatikusan visszavált a korábbi motorra, de a jövőben a LibRaw kötelezővé válik. Ezért a fejlesztők kérik, hogy bármilyen előforduló hibát a felhasználók jelezzenek.

Telepítési lehetőségek különböző rendszereken

A RawTherapee Windows verziója esetén a telepítés a ZIP fájl kibontásával és az exe fájl futtatásával történik. Linuxon a javasolt módszer a disztribúció saját csomagkezelője, de amennyiben az 5.12 még nem elérhető, használható az AppImage is, amely egyszerűen futtatható fájlként működik. macOS alatt az alkalmazás telepítése Sequoia 15.4 vagy újabb Apple Silicon rendszeren, illetve Monterey 12.3 vagy újabb Intel gépeken támogatott. A programot kötelező az /Applications mappába telepíteni, különben nem indul el. Az opcionális CLI eszköz külön helyezhető el a $PATH elérési útvonalán.