Két héttel a Linux 6.14 megjelenését követően Linus Torvalds bejelentette a 6.15-ös kernelverzió első kiadásra jelölt (RC1) változatát. Ezzel hivatalosan is lezárult az összevonási ablak, és kezdetét vette a tesztelési időszak. A szokásos menetrend alapján minden vasárnap újabb RC-változat várható, és ha minden a tervek szerint alakul, a végleges kiadás május végén vagy június elején jelenhet meg.
Tartalomjegyzék

A változások mérete és jellege a Linux 6.15-ben
Torvalds szerint ezúttal az összevonási ablak a szokásosnál nagyobb volt, de nem számít rekordméretűnek. A méret növekedése részben annak tudható be, hogy az előző kiadások fejlesztési ciklusait az ünnepi időszak is befolyásolta. A változások mind a beolvasztott commitok számában, mind a módosított sorok mennyiségében jelentősek. Ezúttal is kiemelkedő szerepet kapott egy újabb AMD GPU regiszterállomány, amely sok új sort tett hozzá a kódhoz, de nem ez dominálja az egész kiadást.
Az RC1 kiadásra jellemző, hogy a változtatások kétharmadát az eszközmeghajtók frissítései teszik ki. A fennmaradó rész egy vegyes csomag, amely architektúrákra, fájlrendszerekre, a mag működésére (ütemezés, memóriakezelés, időzítők, hálózatkezelés) és különböző infrastruktúrákra (például devicetree, Rust, zstd) terjed ki.
Újdonságok és fejlesztési irányok
A Linux 6.15 egyik említésre méltó újítása a Rust nyelv használatának további kiterjesztése, például az időzítőkezeléshez (hrtimer) kapcsolódó modulok esetén. Az x86 architektúrához egy új setcpuid=
rendszerindítási paraméter is érkezett, valamint fejlesztések történtek az Intel és AMD teljesítménymérő egységeihez (PMU). A rendszerütemezéshez (sched_ext) olyan képesség is megjelent, amely belső események számlálását és jelentését teszi lehetővé.
ARM rendszerek esetén bekerült a beágyazott virtualizáció támogatása a VGICv3-hoz, az Apple Silicon esetében pedig megjelent a PMUv3 funkció emulációja. Az ACPI alrendszernél finomhangolták a ventilátorvezérlőt, amely mostantól már képes a ventilátor állapotának részletesebb figyelésére, még akkor is, ha nem tudja megfelelően vezérelni azt. Az ACPI gombvezérlő frissítésével a rendszer már nemcsak az eszközszintű, hanem a rendszerszintű eseményeket is képes figyelni. Ez bizonyos gépeken elengedhetetlen ahhoz, hogy a rendszer megfelelően feléleszthető legyen alvó állapotból.
Fejlesztői közreműködések és modulfrissítések
A kiadás több mint száz alrendszerhez tartalmaz frissítéseket. A fájlrendszerek közül frissült például az ext4, btrfs, xfs, f2fs, jfs, ntfs3, orangefs, erofs, fuse és ceph. A hálózatkezelés és a virtualizációs alrendszerek (KVM, Xen, virtio) is komoly változásokon estek át. A bemeneti eszközök, USB, hangkártyák, MMC, TPM, watchdog, tűzfal és sok más komponens fejlesztése is előrehaladt. A bcachefs fejlesztése folytatódik, és külön figyelmet kapott az io_uring fejlesztése, amely már epoll és zero-copy fogadási támogatással is rendelkezik.
Az architektúrák szintjén frissítéseket kapott többek között az x86, arm64, RISC-V, LoongArch, MIPS, s390, PowerPC és m68k. A memóriakezelési (MM), ütemezési, zárolási és teljesítményeseményekkel kapcsolatos kódok szintén jelentős módosításokon estek át. A kernel biztonsági rétegeit érintő fejlesztések közé tartozik többek közt a hardening, seccomp és ima alrendszerek frissítése is.
A következő lépések a végleges Linux 6.15 kiadásáig
A következő hetek során minden vasárnap várható egy új RC-verzió megjelenése. A végleges 6.15-ös verzió akkor készülhet el, ha a kernel stabilitása eléri a tesztelők által kívánt szintet, és nem merülnek fel további jelentős hibák. A jelenlegi előrejelzés alapján a végleges kiadás május 25-én vagy június 1-jén várható.
A kiadás a kernel.org weboldalról vagy Linus Torvalds hivatalos git tárolójából már most is letölthető, a kiadási bejelentés pedig a kernel archív levelezésében olvasható. Fontos megjegyezni, hogy ez a verzió csak tesztelési célra ajánlott. A végleges változat megjelenéséig érdemes figyelemmel kísérni a további fejleményeket, melyről itt a PingvinBázison is igyekszünk beszámolni.