A Rescuezilla 2.6 megjelent, mely a népszerű rendszer-helyreállítási eszköz legújabb stabil verziója, amely a népszerű Clonezilla nyílt forráskódú lemezkép-készítő és klónozó szoftvert használja.
Tartalomjegyzék

Fontos változások és hibajavítások
A Rescuezilla 2.6-os kiadás valamennyi változata jelenleg nem tartalmazza az „Image Explorer (beta)” funkciót, mivel az ideiglenesen nem elérhető. Ezen kívül az új „Oracular” változatból eltávolították a Mozilla Firefox böngészőt, de ez a jövőbeli verziókban visszatér majd.
Ha a rendszer indulásakor fekete képernyőt tapasztalsz, próbáld meg a „Graphical Fallback Mode” opciót kiválasztani a Rescuezilla boot menüjében, miután megadtad a kívánt nyelvet. Ha ez sem segít, érdemes egy alternatív ISO képfájlt kipróbálni, mivel a különböző verziók eltérő videómeghajtókat és Linux kernel verziókat használnak, így a grafikus támogatásuk is változhat.
A fejlesztők frissítették a UEFI Secure Boot shim csomagot az 1.58-as verzióra, mivel egy Windows 11 frissítés visszavonta a régebbi shimeket az SBAT generációs számának növelésével. Ez a javítás megszünteti az „SBAT self-check failed” hibát, így a Rescuezilla továbbra is gond nélkül indul az UEFI Secure Boot engedélyezett rendszereken. Emellett eltűnik a „revoked UEFI bootloader” figyelmeztetés is, amely eddig a Rufus segítségével létrehozott indító USB eszközöknél jelentkezett.
A rendszer alapját képező Ubuntu verzió is frissült: az eddigi 23.10 (Mantic) és 22.10 (Lunar) kiadások helyett immár az Ubuntu 24.10 (Oracular) szolgáltatja az alapot, ami jobb támogatást biztosít az újabb hardverek számára. Az Oracular verzió egyelőre nem tartalmaz Mozilla Firefoxot, amíg át nem térnek egy új forráskódra. Az Image Explorer (beta) funkció továbbra sem működik egyik változatban sem.
A fejlesztők kijavították egyes meghajtók lekérdezésének problémáját a Bionic 32-bites verzióban, amely a Rescuezilla 2.5 óta nem működött megfelelően az util-linux 2.34-es verziójában bevezetett –merge funkció miatt. Átmeneti megoldásként a GPG ellenőrzés is ki lett kapcsolva a Bionic 32-bites kiadásban, amíg nem találnak jobb megoldást a problémára.
Az új verzió frissített Partclone csomagot tartalmaz: a 0.3.33-as verziót, amely 2024 júliusában jelent meg, lecserélve az eddig használt 0.3.27-es verziót. Továbbá a memtest86+ program is frissült az 5.31-es verzióról a 7.00-ás verzióra. A build környezet is frissítésre került, így az Ubuntu 22.04 (Jammy) helyett most már az Ubuntu 24.04 (Noble) szolgál alapként, ami szükséges volt az UEFI Secure Boot „SBAT” problémájának megoldásához.
Kompatibilitás és támogatás
A Rescuezilla által létrehozott mentések teljes mértékben kompatibilisek a Clonezilla ipari szabványnak számító mentési eszközével. Ezen kívül támogatja a qemu-nbd segédprogram által kezelt különféle virtuális gép formátumokat, beleértve a VirtualBox VDI, VMWare VMDK, Qemu QCOW2, Hyper-V VHDx és nyers .dd/.img képeket. További támogatott formátumok közé tartozik a Redo Rescue, a Foxclone, a FOG Project (jelenleg csak Windows MBR/GPT lemezekre korlátozva) és az FSArchiver (csak visszaállítási lehetőséggel).
A Rescuezilla 2.6 letölthető a projekt GitHub oldaláról Ubuntu 24.10, Ubuntu 24.04 LTS, Ubuntu 22.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS, valamint Ubuntu 18.04 LTS (csak 32 bites rendszerekhez) alapú kiadásokban. További részletekért érdemes megnézni a fenti linken elérhető kiadási megjegyzéseket.