A népszerű, nyílt forráskódú GIMP képszerkesztő szoftver fejlesztőcsapata ma kiadta a várva várt GIMP 3.0 végleges verzióját. Az új nagykiadás legfontosabb újdonságai közé tartozik a jelentősen továbbfejlesztett, GTK3 alapú felület, amely lehetővé teszi a dokkolható párbeszédpanelek közötti váltást az egérgörgő segítségével. Az új verzió frissített indítóképernyőt és logót kapott, valamint a régi ikon téma is javításra került, hogy HiDPI kijelzőkön is jól mutasson.
Tartalomjegyzék

A Színkezelés és a fájlformátumok terén életbe lépett változások
A színkezelésben jelentős fejlesztések történtek, valamint egy stabil nyilvános API segíti a GIMP 2.10-es bővítmények és szkriptek átvitelét. Mostantól támogatott a TIFF rétegek betöltése az Autodesk Sketchbook formátumból, valamint a BMP képek 64 bites színmélységgel is használhatók. A JPEG támogatás is fejlődött: ha a rendszerben a jpeg-turbo 3.0.0 vagy újabb verziója érhető el, akkor 12 és 16 bites JPEG fájlok is betölthetők.
Új Merge filters jelölőnégyzet
Bevezetésre került egy opcionális „Merge Filters” (Szűrők egyesítése) jelölőnégyzet az NDE szűrők alján, amely lehetővé teszi a szűrő azonnali egyesítését véglegesítés után. A rétegcsoportok immár roncsolásmentes szűrőket is támogathatnak, a GIMP XCF fájljai pedig tárolni tudják a szűrők különböző verzióit.
Felhasználói felület és eszközök
A hosszú fájlnevek mostantól elipszissel rövidülnek a Fájl és Ablakok almenükben. Az igazítási eszköz teljesen átdolgozásra került. Az új verzió automatikus rétegkeret-kibővítési és illesztési opciókat vezet be, valamint a keresőablak most már az összes bejegyzés menüútvonalát megmutatja, miközben az egyes szűrők könnyebben kereshetők. A szövegeszköz újítása, hogy a félkövér és dőlt stílus gombjai most már a font valódi változatait alkalmazzák, ha elérhetők. A betűtípuslistában a „family style” jelenik meg névként, amely gyakran alkalmasabb megjelenítésre.
A GIMP 3.0 GTK3-ra épülő, jelentősen finomhangolt felhasználói felületet kapott. Mostantól a görgetőgombbal lehet váltani a dokkolható párbeszédablakok között, frissült a nyitóképernyő és a logó, valamint a régi ikontémát is továbbfejlesztették, hogy HiDPI kijelzőkön is jól mutasson.
Frissített bővítmények és API változások
A GEGL és babl komponensek frissítve lettek, számos új funkcióval, például Inner Glow, Bevel és GEGL Styles szűrőkkel. Néhány beépülő modul kisebb fejlesztéseket kapott, és mostantól lehetőség van a képek különböző beállításokkal történő exportálására anélkül, hogy az eredeti fájl módosulna.
A Script-Fu bővítmény új folyamatjelzést kapott, és egy új wrapper került hozzáadásra a gimp-pdb-procedure-exists függvényhez. Az önálló Script-Fu bővítményeknek mostantól a gimp-progress-set-text függvényt kell használniuk, mint más programozási nyelvekben írt bővítmények esetében.
Az API fejlesztései közé tartozik az alapértelmezett érzékenységi maszkok módosítása. Az image típusú eljárások mostantól a GIMP_PROCEDURE_SENSITIVE_DRAWABLE és GIMP_PROCEDURE_SENSITIVE_DRAWABLES jelölőket használják, míg más eljárások esetében az alapértelmezett beállítás a GIMP_PROCEDURE_SENSITIVE_ALWAYS. A gimp_procedure_is_core() függvény neve gimp_procedure_is_internal() lett.
Egyéb fejlesztések
Bizonyos GEGL műveletek feketelistára kerültek, így a gegl:pack, json:dropshadow és json:grey2 műveletek már nem elérhetők. A GIMP most már támogatja a tömörítetlen 16 bites ABR ecseteket. A kilépési folyamat egységesítésre került, így minden esetben tisztán záródik le a program működése, függetlenül attól, hogy fejlesztői vagy kiadási buildről van szó. Az alapvető GEGL műveletek automatikusan generált súgóazonosítót kapnak.
A szín szerinti kijelölésnél a renderelés mostantól a szűrők alkalmazása után történik. Ha csoportokat és azok leszármazottait tartalmazó elemeket húzunk és ejtünk, a teljes csoport együtt kerül át. Az átlátszó rétegekből álló csoportok egyesítése mostantól az egész csoport renderelt verzióját egyesíti, így az eredmény megegyezik az előző megjelenéssel.
Az InnoSetup scriptek mostantól közvetlenül a meson adatait használják, és bevezetésre került egy -Ddebug-self-in-build opció a beépített hibakereséshez gdb-vel. Az új verzió már a babl 0.1.112 és GEGL 0.4.56 verziókra épít.
További információk/Letöltési elérhetőségek
A GIMP 3.0 Flatpak alkalmazásként érhető el a Flathubról. Ha GNOME vagy KDE Plasma rendszert használsz, a flatpakref fájl dupla kattintásra megnyílik a GNOME Software vagy Plasma Discover grafikus csomagkezelőben. Parancssorból is telepíthető.
Alternatívaként letölthető univerzális AppImage csomagként, amely gyakorlatilag bármely GNU/Linux disztribúción futtatható telepítés nélkül. Részletek a kiadási megjegyzésekben találhatók.