A Rust és a Linux kernel kapcsolatáról határozottan állást foglalt Linus Torvalds

Linus Torvalds egyértelmű üzenetet küldött a Linux kernel fejlesztői közösségének a Rust integrációjával kapcsolatban. A levélben Christoph Hellwig kritikájára reagált, amely szerint a Rust bevezetése egyes alrendszerekre nézve kötelezővé válhat, ami ellentmond a korábbi ígéreteknek. Torvalds határozottan cáfolta ezt az állítást, és kifejtette, hogy a Rust kód bevezetése semmilyen módon nem befolyásolja azokat, akik kizárólag C nyelven szeretnének dolgozni.

A Rust és a Linux kernel kapcsolatáról határozottan állást foglalt Linus Torvalds

Nem a Rust integrációjáról, hanem a fejlesztői jogokról szól a vita

Torvalds szerint a vita nem is annyira a Rust kód Linux kernelbeli jelenlétéről szól, hanem arról, hogy egy alrendszer karbantartója meddig terjesztheti ki az irányítását. Hellwig azzal érvelt, hogy a DMA alrendszer karbantartójaként beleszólása van abba, hogy milyen kód használhatja az általa fenntartott interfészeket. Torvalds viszont világossá tette, hogy ez nem így működik: egy fejlesztő vagy karbantartó felelős a saját kódjáért, de nem dönthet arról, hogy mások mire használják azt.

Példaként említette, hogy a Rust kód egy új felhasználója a DMA réteget érintette, anélkül hogy bármilyen módosítást végzett volna rajta. Hellwig azonban ellenezte ezt, mintha jogában állna eldönteni, ki és milyen nyelven használhatja az általa fenntartott kódot. Torvalds szerint ez teljesen elfogadhatatlan hozzáállás, amely ellentmond a Linux kernel fejlesztési alapelveinek.

A Rust fejlesztői közösség nem befolyásolja a C fejlesztőket

Torvalds hangsúlyozta, hogy a Rust bevezetése nem kényszerít senkit arra, hogy Rusttal kelljen dolgoznia. Azok a fejlesztők, akik nem akarnak a Rusttal foglalkozni, egyszerűen figyelmen kívül hagyhatják azt, és továbbra is a C nyelvre koncentrálhatnak. Ugyanakkor, ha egy fejlesztő úgy dönt, hogy nem vesz részt a Rust oldalán, akkor automatikusan elveszíti a beleszólási jogát is abba, hogy mi történik azon a területen.

Ezzel kapcsolatban Torvalds világosan kijelentette: a „senki sincs kényszerítve a Rust használatára” nem azt jelenti, hogy „mindenki megvétózhat bármilyen Rust kódot”. Az, hogy valaki nem akar foglalkozni egy adott technológiával, nem jogosítja fel arra, hogy akadályozza annak fejlesztését vagy felhasználását mások által.

Egyensúly a két oldal között

Bár Torvalds határozott álláspontot képviselt, nem gondolja, hogy a helyzet fekete-fehér lenne. Elismerte, hogy lehetnek olyan karbantartók, akik nem akarnak teljes mértékben részt venni a Rust fejlesztésében, de hajlandók együttműködni a Rust fejlesztőivel, hogy biztosítsák a kompatibilitást. Az ilyen együttműködés szerinte természetes része a Linux kernel fejlődésének, és nem kell minden döntést végletekben értelmezni.