A Document Foundation bemutatta a LibreOffice 25.2-t, amely a népszerű, nyílt forráskódú, ingyenes és platformfüggetlen irodai programcsomag legújabb stabil verziója GNU/Linux, Android, macOS és Windows rendszerekre. Ez a frissítés számos újdonságot hoz, köztük egy olyan adatvédelmi funkciót, amely automatikusan eltávolítja a dokumentumokhoz kapcsolódó személyes adatokat, például a szerzői neveket, időbélyegeket, szerkesztési időt, nyomtató nevét és konfigurációját, dokumentumsablonokat, hozzászólások szerzőjét és dátumát, valamint a változáskövetéseket.
Tartalomjegyzék

A szövegszerkesztő (Writer) fejlesztései
A legújabb LibreOffice Writer fejlesztések között kiemelkedik a változáskövetési funkciók javítása: egy kattintással kiemelhető a „Változások kezelése” panel megfelelő bejegyzése, ami megkönnyíti a nagy dokumentumok szerkesztését. Továbbá javították a DOCX importot, beleértve a vonalobjektumok átalakításának kezelését és a betűtípus-helyettesítést. Az ázsiai fonetikai segédlet kapott egy csoportos és egy egyéni módot az annotációkhoz. A megnyitási nagyítási szint most már alapértelmezettként beállítható, függetlenül a dokumentumban tárolt értékektől. A megjegyzések kezelése is fejlődött: egy válaszkomment átminősíthető főkommentté, és a megjegyzések háttere testreszabható. Az oldalszámozás varázsló most már igazodik a meglévő margókhoz, hogy elkerülje az újratördelést. A keresőpanel találatai indexszámmal jelennek meg, és a Navigátor most már a kommenteket is követi.
A táblázatkezelő (Calc) fejlesztései
A Libreoffice Calc új funkciói közé tartozik a duplikált rekordok kezelésére szolgáló párbeszédablak, valamint az új „Összegzés az adatok alatt” opció az Összesítések párbeszédablakban. A Solver modellek mostantól a táblázatokba menthetők, és érzékenységi elemzési jelentést is készítenek. A státuszsor most már jelzi, ha az automatikus számítás ki van kapcsolva. Az „Összes kijelölése” parancs intelligensebb viselkedést kapott: először a szomszédos cellákat választja ki, majd a teljes lapot. Új szakértői beállítások kerültek bevezetésre, például a lapfülek közötti navigáció vezérlése és figyelmeztetés az egyetlen mentett lapról.
A prezentációszerkesztő és rajzoló (Impress és Draw) fejlesztései
A LibreOffice Impress új fejlesztései közé tartozik a félátlátszó szövegek SVG exportja, a soft edge és glow effektusok támogatása, valamint a prezentációs diák automatikus ismétlése ablakos módban. A sablonok kisebb fejlesztéseket kaptak, többek között SVG-képek használatát és jobb DNS-hélix megjelenítést. A Draw mostantól támogatja a PDF-ekből importált vágott vonalakat.
Az adatbáziskezelő (Base) fejlesztései és egyéb fejlesztések
A Base SQL párbeszédablaka javult, mostantól megőrzi a felhasználói beviteleket és mutatja az eredmények számát. Unicode ODBC hívások is támogatottak. A Chart modul új lehetőségeket kapott, például a képletek felhasználó által meghatározott kategóriába rendezését. A Math modulban a képletek mostantól saját kategóriákba menthetők.
Felhasználói felületet érintő és általános fejlesztések
A macOS verzió Quick Look támogatást kapott, így Finderben előnézetet lehet látni ODP fájlokról. Mostantól automatikusan alá lehet írni dokumentumokat egy alapértelmezett tanúsítvány beállítása után. A szövegszínek és háttérszínek billentyűparancsokkal állíthatók. A LibreOffice immár támogatja a HTML áthúzott formázás beillesztését, és a vegyes CJK-nyugati szövegekben a betűtípus-megjelenítés is javult. Az alkalmazás témája függetlenül beállítható a rendszer témájától, és egyéni színsémák hozhatók létre.
A rendszerbeállítások most már következetesebben figyelembe veszik az animációk letiltását. A felhasználói felületi elemek egyedi azonosítókat kaptak, ami segíti a képernyőolvasókat. A Windows és Linux rendszereken az akadálymentességi jelentések pontosabbak lettek, és az NVDA képernyőolvasó jobban kezeli a Writer dokumentumokat.
Fejlesztői funkciók
A ScriptForge könyvtár új szolgáltatásokat kínál, például kontextusmenü-dinamizálást és egy „IsAlive” tulajdonságot, amely ellenőrzi, hogy egy dokumentum még létezik-e. A Python szkriptek most már csővezetékes kapcsolaton keresztül is csatlakozhatnak a LibreOffice-hoz. Az APSO konzol háttér- és előtérszíne is testreszabható lett.
Bővebb információkért látogasd meg a Document Foundation wiki oldalát.