A GTA V-be beépülő új anticheat szoftver miatt játszhatatlan lett a játék online módja Steam Decken és Linux PC-ken

Kilenc évvel a megjelenés után a Rockstar Games hozzáadta a harmadik féltől származó BattlEye nevű csalás elleni szoftvert a GTA V PC-s verziójához, ami már régóta váratott magára. A PC-s csalás elleni védelem a játék tizenegyedik évfordulóját ünneplő nagyobb frissítés részeként érkezett, emlékeztetve minket arra, hogy az idő múlása elkerülhetetlen... Azonban ezzel akarva-akaratlanul megszivatta a Steam Deck tulajdonosokat és a Linux felhasználókat is, ugyanis a játék online módja ezáltal játszhatatlan lett...

A GTA V-be beépülő új anticheat szoftver miatt játszhatatlan lett a játék online módja Steam Decken és Linux PC-ken

A Battleye anticheat szoftver került bevezetésre a GTA V-ben

A BattlEye egy viszonylag elterjedt csalás elleni szoftver, amely más többjátékos játékokban is megtalálható, például a Destiny 2-ben és a Fortnite-ban. A szoftver hardverszinten képes kitiltani a felhasználókat, ha nagymértékben használják a modokat vagy csalásokat, vagyis ha elkapnak csalással a Grand Theft Auto Online-ban, a számítógéped többé nem fogja tudni futtatni a játékot.

Ha nem játszol Grand Theft Auto Online-nal, a Rockstar hozzáadta annak a lehetőségét, hogy letilthasd a BattlEye-t a Történetmódban, így valamivel könnyebb figyelmen kívül hagyni az új program futását a számítógépeden.

Azonban a játékosok egy új problémáról számoltak be, miszerint a Grand Theft Auto Online már nem fut a Steam Decken, és így alapvetően a Linux disztribuciókon sem.

Öröm az ürömben: A Battleye fejlesztői támogatják a Protont

A dolog azért is bosszantó, mert egyébként a Battleye fejlesztői reagálva a Steam Deck megjelenésére, annak idején lehetővé tették az anticheat rendszerük Protonnal történő kompatibilitását, emiatt sok Battleyeal ellátott játék játszható is a Steam Decken a Proton kompatibilitási eszköz segítségével, a GTA Online legújabb frissítése azonban ezt nem teszi lehetővé, legalábbis egyelőre.

A változásra egy Reddit felhasználó hívta fel a figyelmet az alábbi posztban az r/gtaonline csoportban:

„Tehát szeptember 17-től a PC-játékosok kénytelenek lesznek telepíteni a BattlEye csalás elleni szoftvert, hogy játszhassanak a GTA Online-nal. A történetmódot ez nem érinti, és ott kikapcsolható.

Ez azt jelenti, hogy 9 év után a GTA Online kapott egy valódi csalás elleni védelmet, de az még kérdéses, hogy mennyire lesz hatékony. Az viszont biztos, hogy a szoftver hardverszinten tiltja ki azokat, akiket csaláson kapnak, így a kérdéses PC soha többé nem tud majd GTA Online-t futtatni, függetlenül attól, hogy egy másik fiókról próbálják.

Ez azt is jelenti, hogy a Steam Deck és Linux játékosok jelenleg nem tudnak GTA Online-t játszani. Lehet, hogy később lesz hozzá javítás, de egyelőre ezek a felhasználók nem tudnak online játszani.

Ez némileg ellentmondásos, mivel a BattlEye kernel szintű hozzáférést igényel a Windows PC-khez, ami a legmagasabb szintű hozzáférés, amit egy program elérhet, és veszélyes lehet, ha valaha feltörik. Rosszabb ez, mint amit néhány modder tehetne? Ki tudja, talán.

Pozitívumként jelentették, hogy a Gen9 funkciók (E&E/Következő generáció) végre megérkeznek PC-re is, bár ezt még nem erősítették meg.

A csalók miatt egy ideje játszhatatlan a GTA Online

A GTA Online-t már a játék korai évei óta csalók lepik el, akik újabb és újabb módszereket találnak arra, hogy mindenki játékát tönkretegyék. 2022-ben a csalók egy olyan kihasználási módot használtak, amellyel véletlenszerű játékosokat hívtak meg, lassítva ezzel a játékukat, és blokkolva a Sparrow helikopter megjelenését. Egy másik exploit pedig arra kényszerítette a játékosokat, hogy más embereket figyeljenek a saját szekciójukban, ezzel elvéve az irányítást a játékostól.

Minden esetre reméljük, hogy ez a lépés megóvja a GTA Online nyilvános lobbijait évek óta sújtó legtöbb exploittól,és ahogy szokás mondani, hogy a „kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon” lesz valami megoldás ami újra játszhatóvá teszi majd a népszerű bűnözőszimulátor online módját a Steam Deck és így általánosságban Linux disztribuciók felhasználói számára, ha a játék kiadója részéről nem is a Linux és az open source közösség tudásával és erejével.