Megjelent a Redox OS 0.9.0-s verziója, mely egy nyílt forráskódú, Unix-szerű operációs rendszer, mely nem a Linuxot, hanem egy független mikrokernelt használ rendszermagként, amely teljesen Rust nyelven íródott.
Tartalomjegyzék
Legfontosabb újdonságok
A 0.9.0-ás kiadás számos fontos fejlesztést és új funkciót hoz, amelyek jelentősen javítják a rendszer sebességét, kompatibilitását és fejlesztői szempontból is kedvezőbbé teszik. Az egyik legfontosabb újítás a gyorsabb rendszerhívások és a hatékonyabb kontextusváltás, amelyek nagymértékben növelik a rendszer általános reakcióképességét. A virtuális és fizikai memóriakezelés szintén nagy előrelépést tett lehetővé a p2buddy memóriaallokátor révén, amely gyorsabb működést biztosít.
A fájlrendszer teljesítménye is javult, valamint a felhasználói ABI terén történt fejlesztések közelebb visznek egy stabil interfész megvalósításához. A rendszer kompatibilitása tovább növekedett azáltal, hogy a Unix útvonalformátum váltotta a korábban használt URI formátumot, ezáltal jobb támogatást biztosítva a POSIX/Linux könyvtárak és programok számára. A Relibc, a C könyvtáruk megvalósítása, most már szinte teljes egészében Rust alapú, és sokkal fejlettebb, a libm-et leszámítva.
A bootloader is fejlesztéseken esett át, ami javította a hardverkompatibilitást, miközben jelentős előrelépés történt az ARM64 (Aarch64) támogatásában is, beleértve a Raspberry Pi 3B+ részleges támogatását. A Contain, a Redox sandbox drivere, kiterjesztésre került, és már elérhető egy demo formájában is. Az első HTTP webszerver is portolásra került (Simple HTTP Server), továbbá a Slint, Iced és winit GUI könyvtárak támogatják a Redox saját megjelenítő szerverét, az Orbitalt. Emellett olyan népszerű szövegszerkesztők, mint a GNU Nano és a Helix is portolásra kerültek, és a RustPython is működik végre a rendszerben.
A fejlesztői élményt fokozzák az új build rendszer opciók és fejlesztések, valamint a számos új dokumentáció, amely frissítésekkel tükrözi a legújabb változtatásokat. A weboldalra egy GYIK is felkerült, továbbá a Redox Book jelentős tartalmi bővítést kapott, hogy a portolni vágyó fejlesztők számára hasznos információkat, például fejlesztői GYIK-et, könyvtárakat, API-kat valamint oktatási anyagokat biztosítson.
További információk, letöltési elérhetőségek
Amennyiben minden részletekre kiterjedve szeretnék tudni a 0.9.0 újdonságait, az elolvashatja a teljes kiadási megjegyzéseket itt. A rendszer lemezképei a hivatalos szerveréről tölthető le, Desktop, Server és Demo változatokban, utóbbi demonstrációs célokra való, amely bemutatja a rendszer működését.