Az NVIDIA jelenleg egy hibát vizsgál, amely során az illesztőprogramjaik összeomlanak modern kernelverziók (6.10+) esetén. Ez a probléma úgy tűnik, hogy érinti az 550-es, az 555-ös de még a legújabb, 560-as verziójú drivereket is.
Tartalomjegyzék
A közösség jelezte az NVIDIA felé a problémát
A hibaelhárítási adatok alapján, amely a hardvergyártó fórumain olvasható úgy tűnik, hogy ez egy olyan visszalépés, amely a Linux kernel 6.10-es verziójával kezdődött, és azoknál a felhasználóknál jelentkezik, amikor a felfüggesztési mechanizmus aktiválódik, vagy amikor egy alkalmazás 3D feldolgozást végez. Ez a probléma mind a zárt, mind a nyílt illesztőprogramokat érinti.
Hibára utaló jelek
- A videó akadozik, körülbelül 45 másodpercenként megszakad.
- A játék tovább fut, miközben a videó lefagy.
- Több mint 30 perces játék után a rendszer terhelési átlaga három számjegyűre nőhet anélkül, hogy bármi jel utalna a szűk keresztmetszetre. A
top
,iostat
,vmstat
vagyfree
parancsok nem mutatnak egyértelmű jeleket a rendszer teljesítményének romlásáról. - A
dmesg
hasonló veremnyomkövetési üzenetekkel telítődik.
Lehetséges megoldások
Használj linux-lts (6.6) kernelt az nvidia 550 és 555 modulokkal.
A hardvergyártó vizsgálja a problémát, és további információkat találhatsz a következő fórumtémákban:
- Nvidia driver kernel random call trace
- Multiple kernel oopses before suspending caused by nvidia-sleep.sh, Linux 6.10 regression? WARNING: CPU: PID: at include/linux/rwsem.h:80 follow_pte
A fentiekben más szálakra mutató linkek találhatók, ahol többen is jelezték a problémát.
A jelentések szerint úgy tűnik, hogy a legújabb 560-as illesztőprogram sem oldja meg a problémát.
A “kernel oops” hiba a Linux operációs rendszerben egy olyan esemény, amely akkor következik be, amikor a kernel (a rendszer magja) egy váratlan állapotba kerül, amit nem tud megfelelően kezelni. Ez egy figyelmeztetés arra, hogy a kernel egy hibát talált, amely általában egy szoftverhiba, hardverprobléma vagy inkompatibilitás következménye.
Amikor egy “oops” hiba történik, a kernel megpróbálja minimalizálni a károkat és folytatni a működést, ha lehetséges, de ez az állapot instabilitást okozhat a rendszerben. Az ilyen hibák gyakran egy hosszabb hibakeresési folyamat részei, és előfordulhat, hogy később további hibákhoz vezetnek, vagy akár a rendszer összeomlását (kernel panic) is okozhatják.
A “kernel oops” hibák részleteit a rendszer naplófájljai rögzítik, és ezen információk segíthetnek a fejlesztőknek és rendszergazdáknak a probléma diagnosztizálásában és kijavításában.