Linus Torvalds bejelenti a Linux Kernel 6.11 első Release Candidate verzióját

Linus Torvalds bejelentette a közelgő Linux 6.11 kernel sorozat első Release Candidate (RC) fejlesztési mérföldkövének nyilvános tesztelésre való általános elérhetőségét.

Két hét telt el azóta, hogy megnyílt a Linux kernel 6.11 összevonási ablaka, ugyanazon a napon, amikor a Linux kernel 6.10 megjelent, így itt az ideje kipróbálni az RC (Release Candidate) verziókat. Az első verzió letölthető Linus Torvalds git fájából vagy a kernel.org webhelyről.

Linus Torvalds bejelenti a Linux Kernel 6.11 első Release Candidate verzióját

A Linux kernel 6.11 várhatóan olyan újdonságokat hoz, mint egy új illesztőprogram-alrendszer, amely lehetővé teszi a Qualcomm platformokon a Bluetooth/WLAN chipek támogatását, a getrandom() támogatás hozzáadása az x86 rendszerek vDSO-jához, új típusú leképezést hozzáadva az mmap(2)-hez, amely lehetővé teszi, hogy a kernel bármikor lenullázza az oldalakat memória nyomás alatt, virtuális CPU hotplug támogatás az AArch64 (ARM64) ACPI rendszerekhez, valamint új mechanizmus az interrupt domain-ek létrehozásához.

Ezen kívül a Linux kernel 6.11 frissíti a KVM támogatást a LoongArch architektúra számára ParaVirt steal time támogatással, perf kvm-stat támogatással és néhány VM migrációs fejlesztéssel, alapértelmezés szerint engedélyezi a KVM halt poll zsugorítást, újraírással a bcachefs fájlrendszer lemezszámviteli sémájához, hogy a számvitelt normál btree kulcsként tárolja, és megvalósítja az NFS szerver oldali támogatását az új pNFS NVMe elrendezési típushoz.

Újdonság továbbá a dmaengine_prep_peripheral_dma_vec() funkció, amely támogatja a DMA vektorok használatával történő adatátvitelt, az AXI DMA dokumentációja és használata, az STMicro STM32 DMA3 támogatása, a Rust eszközkészlet minimális verziójának meghatározása, az Arrow Lake és Lunar Lake CPU platformok támogatása, a Loongson-3 CPUFreq illesztőprogram támogatása, a gyors CPPC támogatás az amd-pstate cpufreq illesztőprogramban, valamint a hwmon interfész támogatása az ACPI ventilátor illesztőprogramhoz.

A Linux kernel 6.11 egy egységes VMware hypercall API réteget is ígér az API támogatás hozzáadásához a bizalmas számítástechnikai megoldásokhoz, egy új logikát a háttér blokk csoport visszanyeréséhez, a csoportok automatikus eltávolítását egy al-kötet eltávolítása után, és új ‘rescue=’ csatolási lehetőségeket a Btrfs fájlrendszerhez, NUMA támogatást a RISC-V ACPI alapú rendszerekhez, valamint számos frissített és új illesztőprogramot a jobb hardver támogatás érdekében.

„A diffstatok ismét a nagy hardverleírások által domináltak (egy másik AMD GPU regiszterkiírás a diff sorok ~45%-át teszi ki, és néhány további perf esemény JSON leírófájl még 5%-ot),” mondta Linus Torvalds. „De ha figyelmen kívül hagyjuk ezeket a hardverkiírásokat, a diff teljesen szabályosnak tűnik: az illesztőprogramok kicsivel több mint a felét teszik ki, a többi nagyjából egyharmad architektúra frissítés, egyharmad eszközök és dokumentáció, és egyharmad ‘core kernel’ (fájlrendszerek, hálózatok, VM és kernel).”

A Linux kernel 6.11 végleges kiadása várhatóan 2024 szeptember közepén vagy végén lesz elérhető, attól függően, hogy Linus Torvalds hány Release Candidate (RC) mérföldkövet fog bejelenteni addig. Ennek megfelelően szeptember 15-én jelenik meg, ha csak hét RC lesz, vagy szeptember 22-én, ha nyolc RC kerül bejelentésre.