A FreeBSD laptopokon történő használatát célzó kezdeményezés sikeresen biztosította az Intel 802.11 a/b/g WiFi prototípus működését

A FreeBSD Alapítvány Laptop Support and Usability Project nevű kezdeményezése teljes gőzzel halad előre. Megjelent az első havi jelentés, amely kiemeli a grafikus illesztőprogramok terén elért eredményeket. Új dokumentáció segíti a fejlesztőket a Linuxról FreeBSD-re történő DRM-illesztőprogramok frissítésében, megkönnyítve ezzel a közösségi hozzájárulásokat. A következő cél a grafikus illesztőprogramok fokozatos frissítése, hogy a 6.12-es Linux kernel verzióval való kompatibilitását elérjék.

A FreeBSD laptopokon történő használatát célzó kezdeményezés sikeresen biztosította az Intel 802.11 a/b/g WiFi prototípus működését

Fejlődés a WiFi és grafikus illesztőprogramok terén

Jelentős előrelépés történt az Intel WiFi illesztőprogram prototípusánál is. Az OpenBSD-ből, Haikun keresztül átvett iwx illesztőprogram sikeresen elérte a hálózati asszociációt és a teljes 802.11a/b/g funkcionalitást. Januárban a HT sebességszintek engedélyezésén és a szélesebb körű tesztelés előkészítésén volt a fókusz. A grafikus illesztőprogramoknál a Linux 6.7 DRM kódját sikeresen átültették a drm-kmod rendszerbe, az i915 és amdgpu illesztőprogramok tesztelése pozitív eredményeket hozott. Ezen felül egy régóta fennálló i915 megjelenítési hibát is kijavítottak, majd a kódot a fő ágba küldték további fejlesztésre.

A jelentés részletezi a támogatott laptopmodellek fejlesztési állapotát, az asztali környezetek integrációját és a technikai adósság csökkentésére tett lépéseket. A projekt fejleményei a GitHub repóban követhetők.

A Laptop asztali munkacsoport megalakulása

Ezzel párhuzamosan decemberben elindult a közösségi Laptop Asztali Munkacsoport (LDWG), Chris Moerz, közismert nevén „Ludwig”vezetésével. A csoport célja, hogy elősegítse a fejlesztők, tesztelők és iparági szakértők együttműködését a FreeBSD laptop- és asztali használhatóságának javításában. Az együttműködés kiterjed kódhozzájárulásokra, tesztelési kezdeményezésekre, működtetési támogatásra és hardveres betekintésekre. Emellett a munkacsoport támogatja a FreeBSD Alapítvány projektjében azonosított felhasználói igények létrehozását, validálását és megvalósítását, valamint különböző tartalmak – például felvételek, cikkek, oktatóanyagok és dokumentációk – készítését.

Jövőbeli kilátások

Az első két ülés jegyzőkönyve és a csatlakozási lehetőségek részletei a wiki oldalon érhetők el, a felvételek pedig a FreeBSD Project YouTube csatornáján találhatók. Az Alapítvány köszönetet mond Chris Moerz-nek a kezdeményezésért, és várakozással tekint a közösség által közösen elért eredmények elé.